Karel Matička

HISTORIE ŠAKu

Historie Školníhoatletického klubu

Na počátku bylo slovo…200707251551_historie

Před počátkem však byly v Chodově tři atletické kroužky. Každý z nich pracoval při jedné ze základních škol v Chodově a v nich se atletikou zabývala řádově třicítka malých atletů pod vedením trenérů Libora Dočkala, Milana Kováříka a Miloše Volka. A bylo velké soupeření mezi školami, která z nich bude v rámci Sokolovska úspěšnější v atletických školních soutěží. A pak teprve přišlo ono slovo. To slovo bylo ŠAK.

Tyto kroužky se spojily a tak mohl Západních Čechách vzniknout malý bezvýznamný oddíl Školní atletický klub při II. ZŠ v Chodově. čítající asi třicet dětí a tři trenéry a činovníky. Předsedou tohoto oddílu se stal bývalý aktivní atlet Baníku Sokolov Libor Dočkal.
Prvním závodem, kterého se tento oddílek zúčastnil byla Sokolovská vánoční laťka , která proběhla na sklonku roku 91. na 3. ZŠ Sokolov a kde se blýskli první Šakáci- Radek Barth, Jan Hrdlička či Evald G"otz
Prvním sponzorem se stala chodovská pekárna pana Luboše Orlicha - PEKOSA

• Prvním "velkým" závodem byly Oblastní halové přebory Západních Čech v pražské hale ve Stromovce 11.1. · Prvním úspěchem byly tři bronzové medaile právě na těchto závodech. Ty vybojovali Radek Barth ve skoku dalekém /520 cm/, Kateřina Andršová v běhu na 50 m /7,2/ a Petra Malá v běhu na 300m /44,2/.
  • První tituly krajského přeborníka vybojovali 16.5.92 v Praze Vendula Draštíková/ 150m mladší žákyně/, Petra Uzlíková /1500m mladší žákyně/ a štafeta 4x60m starších žáků ve složení Matoušek-Slováček-Barth a Hrdlička.
  • První okresní rekord vytvořila Vendula Draštíková v běhu na 150 m mladších žákyň 13.5.92 v Sokolově a jeho hodnota byla 19,6s
  • První start na halovém Mistrovství ČR byl start trojce dívek Čepilová, Uzlíková a Draštíková 20. -21.2 93 ·
     První start na Mistrovství Evropy byl start veteránky Marcely Mikešové na ME veteránů v Athénách a Marcela Chládka při Evropském poháru běhů do vrchu ve Švýcarsku v roce 94
  • První zlatou medaili z Mistrovství ČR žáků vybojovala sprinterka Lucie Čepilová v běhu na 60 m 26.6 94 v Třinci.
  • První krajskou rekordmankou se stala Vlaďka Konopásková,která 10.2.96 zaběhla krajský rekord dorostenek v běhu na 3000m v hale.
  • Prvním kdo okusil start v reprezentačním tričku ČR byl vrhač Roman Smolný nominovaný pro mezistátní trojutkání SRN- ČR- Řecko .
  • Prvním chodovským atletem ,který se zapsal do  listin českých rekordů byl vícebojař Jan  Jan Dočkal , který 21.7.2000 utvořil český rekrod v devítiboká starších žáků o hodnotě 6045 b. Tento rekord je dodnes platným.
  • První olympijskou medaili z Her dětské olympiády v Litomyšli vybojovalo trio atletů 18.6.2003 v barvách Karlovarského kraje ve složení Vladimír Pergl, Zdenek Kratochvíl a Petr Kořán. Tato medaile byla zlatá a hodnota rekordu olympiády byla:1:54,48
  • Prvním chodovským atletem ,pozvaným na mítink světové úrovně Zlatou tretru  do Ostravy byl sprinter Václav Zich  ten zde běžel ve svých 15 letech 100m v čase 10,66.
  • První účast na Mistrovství světa zaznamenal opět Václav Zich .Nominoval se na MS do17 let v Ostravě 2007 a ve velmi silné konkurenci prošel sítem rozběhů meziběhů a semifinálových běhů. Ve finále vybojoval 6.místo
  • První medaili z Mistrovství Evropy dovezl Václav Zich z Nového Sadu v červenci r 2009. Spolu se svými reprezentačními kolegy vybojoval stříbrnou medaili ve štafetovém běhu 4x100m