21. ročník maxištafety je minulostí

Ani dusno, tropické horko ba ani přívalový déšť a bouřky nad stadionem nezastavily tradiční 24 hodinový běh na chodovském stadionu. Myšlenka běhat po dobu 24 hodin na atletickém ovále se zrodila v hlavách bývalých juniorů ŠAKu Chodov Martina Střelce, Lukáše Kopeckého a Martina Horvátha. Vedení ŠAKu tomu bylo nakloněno a tak se tento projekt spustil. Prošel několika formami. Nejprve běhali jen atleti ŠAKu Chodov, záhy vyzvali k tomuto běhu pro radost celou chodovskou veřejnost. V několika ročnících stavěli druhou štafetu i Triatleti z Karlových Varů, kteří zde dokonce zaběhli rekord štafety více než 330 km. V jednom roce se na oválu potkaly dokonce tři štafety, kdy třetí štafetu postavila dvojice ultramaratonců ze Sokolova. Nakonec se ustálila forma, kdy cílem už nebylo jen běhání.

Ve spolupráci s městem Chodov, které tuto akci podporuje svým grantem, se začalo běhat i s cílem humanity. Pořadatelé – ŠAK Chodov – tak v proběhlých letech přispívali na konto Stacionáře Mateřídouška Chodov příspěvkem, který se rovnal symbolických 3,33 Kč za jedno uběhnuté kolo ( délka kola v Chodově je 333 m).

Od letošního roku nelimituje pomoc počtem uběhnutých kol ale veškerý výdělek z dobrovolného vstupného vstupného je předáván Mateřídoušce, která se i aktivně tohoto běhu – jeho zahájení i zakončení – zúčastňuje. V letošním roce tak bylo vybráno a bude předáno 7901 Kč. Nejodolnějšími běžci s nejvyšším počtem kol se letos stali Blanka Maucher, starosta města Patrik Pizinger. Z kategorie žactva a mládeže Kateřina Říhová a Martin Tonhauser. Všichni účastníci smekli klobouk už v začátku prvního dne, kdy na stadion jako na každou sportovní akci, která zde probíhá, dorazil nestor chodovské atletiky 91 letý Josef Kopecký a svých 333 m si v klusu dokázal během 2 minut za potlesku zúčastněných odkroužit. Tento atlet byl u zrodu poválečné atletiky v Chodově a k atletice přivedl i svého syna Josefa ml., vnuka Lukáše (který je jedním z otců Maxištafety) a oba pravnuky Lukáše ml. a Jakuba, kteří každým rokem zdárně ukrajují mnohá a mnohá kola tohoto mítinku a patří k jeho nejvytrvalejším běžcům.

21. ročník maxištafety je minulostí