Historie Školního atletického klubu

Na počátku bylo slovo…

Je to opravdu dávná historie. Před počátkem však byly v Chodově tři atletické kroužky. Každý z nich pracoval při jedné ze základních škol v Chodově a v nich se atletikou zabývala řádově třicítka malých atletů pod vedením trenérů Libora Dočkala, Milana Kováříka a Miloše Volka. A bylo velké soupeření mezi školami, která z nich bude v rámci Sokolovska úspěšnější v atletických školních soutěží. A pak teprve přišlo ono slovo. To slovo bylo ŠAK.

Tyto kroužky se spojily a tak mohl Západních Čechách vzniknout malý bezvýznamný oddíl Školní atletický klub při II. ZŠ v Chodově čítající asi třicet dětí a tři trenéry a činovníky. Předsedou tohoto oddílu se stal bývalý aktivní atlet Baníku Sokolov Libor Dočkal.

První závod

Prvním závodem, kterého se tento oddílek zúčastnil byla Sokolovská vánoční laťka, která proběhla na sklonku roku 91. na 3. ZŠ Sokolov a kde se blýskli první Šakáci – Radek Barth, Jan Hrdlička či Evald Götz.

Prvním sponzorem se stala chodovská pekárna pana Luboše Orlicha – PEKOSA.

Prvním “velkým” závodem byly Oblastní halové přebory Západních Čech v pražské hale ve Stromovce 11.1. Prvním úspěchem byly tři bronzové medaile právě na těchto závodech. Ty vybojovali Radek Barth ve skoku dalekém /520 cm/, Kateřina Andršová v běhu na 50 m /7,2/ a Petra Malá v běhu na 300m /44,2/.

První tituly krajského přeborníka vybojovali 16. 5. 1992 v Praze Vendula Draštíková /150 m mladší žákyně/, Petra Uzlíková /1500 m mladší žákyně/ a štafeta 4 x 60 m starších žáků ve složení Matoušek –Slováček –Barth a Hrdlička.

Rekordy na dosah

První okresní rekord vytvořila Vendula Draštíková v běhu na 150 m mladších žákyň 13. 5. 1992 v Sokolově a jeho hodnota byla 19,6 s.

První start na halovém Mistrovství ČR byl start trojice dívek Čepilová, Uzlíková a Draštíková 20.–21.2. 1993.

První start na Mistrovství Evropy byl start veteránky Marcely Mikešové na ME veteránů v Athénách a Marcela Chládka při Evropském poháru běhů do vrchu ve Švýcarsku v roce 1994.

První zlatou medaili z Mistrovství ČR žáků vybojovala sprinterka Lucie Čepilová v běhu na 60 m 26. 6. 1994 v Třinci.

První krajskou rekordmankou se stala Vlaďka Konopásková, která 10. 2. 1996 zaběhla krajský rekord dorostenek v běhu na 3000m v hale.

Prvním kdo okusil start v reprezentačním tričku ČR byl vrhač Roman Smolný nominovaný pro mezistátní trojutkání SRN – ČR – Řecko.

Prvním chodovským atletem, který se zapsal do listin českých rekordů byl vícebojař Jan Dočkal, který 21. 7. 2000 vytvořil český rekord v devíti boji starších žáků o hodnotě 6045 bodů. Tento rekord byl platným do roku 2019.

První olympijskou medaili z Her dětské olympiády v Litomyšli vybojovalo trio atletů 18. 6. 2003 v barvách Karlovarského kraje ve složení Vladimír Pergl, Zdenek Kratochvíl a Petr Kořán. Tato medaile byla zlatá a hodnota rekordu olympiády byla: 1:54,48.

Prvním chodovským atletem, pozvaným na mítink světové úrovně Zlatou tretru do Ostravy byl sprinter Václav Zich ten zde běžel ve svých 15 letech 100 m v čase 10,66.

První účast na Mistrovství světa zaznamenal opět Václav Zich. Nominoval se na MS do 17ti let v Ostravě 2007 a ve velmi silné konkurenci prošel sítem rozběhů mezi běhů a semifinálových běhů. Ve finále vybojoval 6. místo.

První medaili z Mistrovství Evropy dovezl Václav Zich z Nového Sadu v červenci roku 2009. Spolu se svými reprezentačními kolegy vybojoval stříbrnou medaili ve štafetovém běhu 4 x 100 m.